Управління виконавчої дирекції Фонду у Житомирській області
Головна » Діяльність управління » Профілактика виробничого травматизму

Дотримання безпечних умов праці – Закон життя для всіх

04.04.2019

 

Про деякі аспекти та проблеми дотримання безпечних умов праці розповідає начальник відділу профілактики страхових випадків - головний страховий експерт з охорони праці управління виконавчої дирекції Фонду у Житомирській області Любов Клісовська.

Конституція України кожному працівнику в процесі його трудової діяльності гарантує право на охорону  життя і здоров’я, на належні, безпечні і здорові умови праці, які повинен створити і забезпечити йому роботодавець. Разом з тим, Законом України «Про охорону праці» визначено обов’язки працівника. Серед них (стаття 14 Закону) - дбати про особисту безпеку і здоров’я, а також про безпеку і здоров’я оточуючих людей під час виконання будь-яких робіт чи перебування на території підприємства; знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту. Невиконання цих обов’язків як роботодавцями, так і працівниками, призводить до досить сумних наслідків – травмування або загибелі людей.

У І кварталі 2019 року у Житомирській області зареєстровано 35 страхових випадки на виробництві, в яких постраждало 36 потерпілих, в тому числі 3 людей загинуло. По усім страховим випадкам складені акти за формою Н-1. Більше всього страхових нещасних випадків сталося на підприємствах м. Житомира  та  Житомирського району – 19, що становить 54 % від загальної кількості.

Як свідчить аналіз виробничого травматизму,  переважна більшість нещасних випадків трапляється за таких причин, як неякісне проведення інструктажу з питань охорони праці, допуск до роботи без навчання та перевірки знань з охорони праці, залучення до роботи працівника не за спеціальністю або професією, порушення вимог безпеки під час експлуатації обладнання, незастосування засобів індивідуального захисту, порушення трудової і виробничої дисципліни, невиконання посадових обов’язків, невиконання вимог інструкцій з охорони праці працівниками, тобто з організаційних причин, хоча їх вирішення не потребує значних фінансових витрат, а лише бажання керівника і служби охорони праці навчити працівника безпечним прийомам праці та здійснювати контроль за їх дотриманням.  Проте безвідповідальність, халатність, як працівників, так і роботодавців, призводить до трагічних наслідків.

Під час проведення розслідування нещасних випадків з'ясовуються факти безвідповідального ставлення роботодавців до питань охорони праці, а саме: виконання робіт та застосування машин і механізмів підвищеної небезпеки, які не відповідають нормам безпеки, незабезпечення працівників спецодягом та засобами індивідуального захисту; порушення режимів праці та відпочинку, особливо під час роботи у нічну зміну; несвоєчасне та не у повному обсязі проведення медичних оглядів працівників певних категорій та інше.

Важливим елементом у попередженні травматизму працюючих є носіння спецодягу та засобів індивідуального захисту. При цьому  спецодяг не повинний утрудняти рухів, але не повинний бути  надмірно вільним з розгорнутими кінцями, а засоби індивідуального захисту мають обов’язково виконувати свої захисні функції. Саме через нехтування  цього правила наприкінці грудня минулого року  сталась жахлива трагедія.

27 грудня 2018 року в одному з цехів  філії «Черняхівський елеватор» ПАТ «Державна  продовольчо-зернова корпорація України» стався  смертельний  нещасний випадок з  апаратником борошномельного виробництва Н. за таких обставин. З пояснень, наданих посадовими особами та працівниками підприємства, Н. вранці перед початком роботи переодягнулась в одяг, який принесла з дому, а саме в трикотажні кофту та полупальто та приступила до роботи. Протягом робочого дня Н. прибирала виробничі приміщення борошномельного цеху, слідкувала за переміщенням зерна по лінії його очистки та за рівномірною подачею зерна в накопичувальний бункер. А біля 18-ї години  заступник начальника цеху М. обходив робочі місця і піднявшись на другий поверх, де  було робоче місце Н., помітив на підлозі кров, а піднявши голову побачив тіло Н., яке знаходилось  на приводному валу без ознак життя.

Виходячи з пояснень працівників  філії, комісія з розслідування нещасного випадку встановила причини  настання цього резонансного випадку - відсутність огородження на  муфті з’єднання приводних валів, що в свою чергу  призвело до захоплення під час обертання гвинтом  трикотажного одягу потерпілої .А далі – намотанням трикотажного одягу на привідний вал.

Множинні травми голови та тулуба  виявились смертельними та не сумісними з життям.

У сім’ї загиблої робітниці залишився сиротою неповнолітні син.

Людський фактор теж не потрібно скидати з рахунків. Як показує аналіз причин нещасних випадків, досить часто трапляються випадки травмування внаслідок протиправних дій, заподіяних іншими особами.

Так, на початку березня сторож  П. однієї комунальної центральної районної лікарні при черговому обході території лікарні побачив в альтанці невідомих відвідувачів, які вживали алкогольні напої, голосно розмовляли та вели себе неадекватно. На його зауваження компанія  повела себе агресивно, та один  з них вдарив сторожа П. ножем. Наслідок цього злочину - сторож потрапив в травматологічне відділення з різаною раною стегна із пошкодженням м’яких  тканин. За заявою потерпілого П. у  Новоград-Волинському відділу поліції відкрите кримінальне впровадження.

Якщо робітник сам не буде дбати про свою безпеку, то всі зусилля в цьому напрямі з боку роботодавця будуть марними. І якщо нещасні випадки на виробництві трапляються з причин невиконання встановлених вимог та інструкцій з охорони праці, то це свідчить  про безвідповідальність, в першу чергу, самих працівників за своє життя і здоров'я.

1 березня 2019 року на Бердичівській дільниці служби підстанцій - ПС 110/35/10 кВ „ Бердичів” акціонерного товариства "Житомиробленерго" стався смертельний нещасний випадок з досвідченим електрослюсарем з ремонту устаткування розподільних пристроїв А., який до того ж був  керівником  робіт за нарядом-допуском по ремонту В-35 кВ „Райки”.

З невідомих причин керівник робіт А. підійшов до В-35 кВ „Михайленки”, який не входив у зону виконання робіт та перебував під напругою, піднявся на конструкцію вимикача і наблизившись до обладнання 35 кВ на недопустиму відстань і був  смертельно уражений електричним струмом. Причиною цього резонансного нещасного випадку стали наступні порушення порушення інструкцій з  охорони праці потерпілим та невиконання посадових обов’язків майстром.

З року в рік переходять проблеми, що перешкоджають забезпеченню ефективної роботи з питань охорони праці – це недостатнє фінансування підприємствами охорони праці  або  фінансування по залишковому принципу, невиконання в повному обсязі своїх обов’язків службою охорони праці, відсутність посади інженера з охорони праці на підприємствах з чисельністю працюючих більше 50 чол.  Обов’язки інженера з охорони праці виконують спеціалісти за сумісництвом, які не в змозі приділяти належну увагу питанням охорони праці.

За такої ситуації хочеться нагадати керівникам підприємств та спеціалістам служб охорони праці, що основним шляхом зменшення виробничого травматизму є створення на кожному робочому місці безпечних і нешкідливих умов праці, належне навчання працюючих питанням профілактики травматизму.

Шановні роботодавці, створіть працівникам належні умови праці на кожному робочому місці!

Шановні працівники, бережіть своє життя та здоров’я. Ви потрібні рідним, Ви потрібні державі!

Описание: P1030767

 

версія для друку

Контакти

Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Фонд соціального страхування України