Управління виконавчої дирекції Фонду у Житомирській області
Головна » Діяльність управління » Профілактика виробничого травматизму

Безпека праці - обов'язок не тільки роботодавця, а й робітника!

25.03.2021

 

Про резонансні нещасні випадки на виробництві у Житомирській області  у березні 2021 року розповідає головний страховий експерт управління ВД ФССУ у Житомирській області Любов Клісовська

 За участю страхових експертів з охорони праці відділень виконавчої дирекції Фонду у Житомирській області тільки у 2021році станом на 25  березня прийнято участь у розслідуванні  518 нещасних випадків на виробництві, з них 17 осіб загинули.

На жаль, біда в сім'ю вривається зненацька, коли не очікуєш. У житті багато випадків, коли батько чи мати зранку, як завжди, з надією заробити на сім'ю пішли на роботу, а через нещасний випадок на виробництві втратили не те що заробіток, а й – здоров'я, нерідко й життя. Люди у відчаї шукають допомоги у роботодавця, влади, суспільства…

Як не прикро, але причини травматизму повторюються з року в рік не лише в якійсь окремій галузі. З року в рік повторюються трагедії і на конкретних підприємствах.

Сьогодні виробництво ще не настільки досконале, аби працівник не платив йому найціннішим, що у нього є – здоров'ям та життям.

Знизити травматизм, нещасні випадки на виробництві можна. Найперше - завдяки підвищенню рівня технології та контролю за дотриманням інженерно-технічними працівниками своїх обов'язків. Модернізуючи виробництво. Підвищуючи рівень промислової безпеки шляхом економічного стимулювання роботодавців, аби ті створили людям належні умови праці. «Державна політика в галузі охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці...» (ст.4 Закону України «Про охорону праці»). Тобто первинне і головне завдання роботодавця, незалежно від форм власності, виду діяльності, господарювання – життя і здоров'я працівника. Зрештою, це конституційна константа. На жаль, практика сьогодення свідчить про недотримання цих основоположних принципів у повсякденному житті.

В умовах економічної кризи та спаду виробництва роботодавці скорочують персонал, об'єднують посади. При цьому часто питання охорони праці стають другорядними, під скорочення потрапляють працівники служби охорони праці. Гасло «Надаєш роботу - створюй безпечні умови праці» - є обов'язковим далеко не для кожного керівника-роботодавця.

Людину, зайняту на виробництві, небезпека підстерігає на кожному кроці. І навіть за умови ретельного дотримання вимог посадової інструкції з охорони праці ніхто не може гарантувати їй збереження життя і здоров'я. Приведу декілька  прикладів   резонансних випадків сьогодення.

  •  Наприкінці січня  на гірничо-збагачувальному підприємстві області  (Філія «Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат» АТ «Об’єднана гірничо-хімічна компанія») під час  виконання аварійних робіт зі зняття гілки дерева з нижнього проводу ПЛ 35 кВ за розпорядженням керівника 43-х річний електромонтер з ремонту повітряних ліній електропередач  А. знімав гілку з коляски автопідйомника електроізоляційною штангою спихнув гілку вниз. Після чого  похилився,  почав  хрипіти та перестав реагувати на оклики. Лікарі швидкої допомоги, які приїхали на виклик констатували смерть потерпілого А.
  • Місяць не дожив до свого 59-річчя слюсар – ремонтник  Б. ТОВ "КОРОСТЕНСЬКИЙ ЩЕБЗАВОД". 24.03.2021 року під час нарізання гумових фланців на радіально – свердлильному верстаті  працівника  захватило спецодяг та намотало потерпілого на обертаючу частину верстату. Побачивши, що сталось,  колега одразу відімкнув електроживлення верстату, але  на жаль життя  робітнику Б. не вдалось врятувати - по приїзду швидкої фельдшер констатував смерть потерпілого.
  • Того ж дня , тобто 24 березня на сучасному підприємстві  ТОВ «Церсаніт Інвест» смертельно травмувався 27 річний чоловік Н., який  виконував обов’язки оператора виробничої дільниці. Після зміни  бригадир повідомив майстра дільниці приготування маси про те що Н. не з’явився на перезмінку та не відповідає на телефонні дзвінки, після чого було оглянуто побутове приміщення, та встановлено що чистий одяг Н. знаходився в його шафці. Через те, що його одяг  залишався у побутовій кімнаті заводу керамічної плитки і додому він не прийшов,  керівник дільниці організував пошуки . Приблизно через 3 години  після  перезмінки під час зливання маси з турбозмішувача було знайдено фрагменти тіла з одягом, що належали Н.

 

На завершення, підсумовуючи вищесказане, я хочу відмітити, що робота працівників Фонду соціального страхування відноситься до однієї з найблагородніших і гуманніших серед всіх професій, що відносяться до сфери соціального захисту громадян. Наша робота складна, відповідальна і водночас вкрай потрібна людям щодня. Особливо сьогодні, коли серйозним викликом соціальній безпеці стала світова фінансова криза.

Люди гинуть не стільки від впливу виробничих факторів, як через порушення трудової та виробничої дисципліни, пиятику, власну легковажність. Наш обов'язок допомагати людям, які зазнали травм на виробництві. Допомагати не лише матеріально, а насамперед своєю увагою і чуйністю, добрим словом і конкретною справою, і це ми намагаємось робити. Також, хотілось би нагадати, що допомога Фонду у випадку біди можлива тільки тим працівникам, які мають офіційно оформлені трудові відносини з роботодавцем.

 

 

версія для друку

Контакти

Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Фонд соціального страхування України